Tabernakulum z tronem dla monstrancji

26 października 2020 roku zostało zakończone nowe tabernakulum z tronem dla wystawienia Najświętszego Sakramentu w monstrancji.

 

 

Etapy prac: Na początku lipca 2020 roku pojawiła się w kościele rekonstrukcja tronu dla wystawienia monstrancji z Najświętszym Sakramentem.

Jest to rekonstrukcja obiektu wykonanego przez o. Iwa Rowedera w połowie XVIII wieku. Obiekt ten zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach prawdopodobnie w latach sześćdziesiątych-siedemdziesiątych XX wieku. O istnieniu tronu powiadomił ks. proboszcza Grzegorza Rafińskiego dr hab. Michał Wardzyński z Instytutu Historii Sztuki UW, który specjalnie dla obejrzenia tego obiektu odwiedził nasz kościół. Niestety tego obiektu nie było w Łęgowie. Profesor przesłał proboszczowi skan karty konserwatorskiej, który posiadał w swoim zbiorze:

Na podstawie zdjęcia (marnej jakości) zamieszczonego w karcie konserwatorskiej, na prośbę ks. proboszcza Grzegorza Rafińskiego pan Eugeniusz Mik z Łęgowa stworzył projekt wykonawczy tronu:

Wykonania rekonstrukcji podjęła się konserwatorka zabytków Agnieszka Sikorska z Gdańska, wraz ze współpracującą z nią pracownią Dart Jacka Dyżewskiego z Gdańska. Na wykonany w pracowni Dart w drewnie obiekt, p. Agnieszka Sikorska nałożyła polichromię (na drzwiczkach tabernakulum jest płaskorzeźba z motywem Baranka).

W zamyśle o. Iwa Rowedera tron był miniaturą prezbiterium katedry w Oliwie (dawniejszym kościele konwentualnym opactwa cystersów, w którym przeorem był o. Iwo):

Monstrancja, dla której był wykonany tron, była także dziełem o. Iwa Rowedera:

 

Free Joomla! template by Age Themes

            *